Americký curl dlouhosrstý

 
Anatomie, fyziologie, chov, výživa.
 
Americký curl je kočka s poměrně mohutnou stavbou těla, anatomickou zvláštností jsou dozadu zakroucené uši. Čím víc, tím lépe. Boltce jsou hodně pevné a chrupavka je tvrdá, proto je i poměrně nesnadné uši čistit. Hlazení po hlavě a přes uši je pro kočku dost nepříjemné. Srst odpovídá srsti polodlouhosrstých koček (mainská mývalí apod. ) Trvá hodně dlouho než se vymění kotěcí srst na dospělou, vyžaduje to každodenní péči a vyčesávání. Z uší vyrůstající chlupy a chlupy na tlapkách se nevystříhávají. U kořene ocasu se nacházejí mazové žlázy, které vylučují hodně mazu, díky němuž potom ocas vypadá ušpiněně a neupraveně.
 
Z našich chovatelských zkušeností vyplynulo, že curlové namají rádi vysokou teplotu prostředí, často se odbíhají „ochlazovat“  .Patrně proto se také ne zrovna rádi chovají v náruči a je dost těžké je předvádět na výstavě. Problém u mého chovu nastal po porodu, kdy koťata vyžadovala teplo a péči od matky, matka byla přehřátá, zrychleně dýchala a opouštěla koťata na poměrně dlouhou dobu, aby se ochlazovala.
 
Březost u curlů trvá 63 -65 dnů, krytí probíhalo bez problémů. První krytí u mladého kocoura bylo hodně komplikované – snažil se na hřbetě, za ušima, a aby dosáhl konečného cíle, museli jsme kocourovi i kočce ostříhat a vyholit srst v okolí pohlavních orgánů. Březost proběhla bez problémů. Naše kočka před prvním porodem hodně běhala s kocourem, který jí nedopřál klid a proto asi také došlo k předčasnému porodu koťat s nízkou porodní váhou a malou životností. Na druhý porod jsme se pak připravili, a dva týdny před termínem jsme kočku nechávali v klidu a o samotě. Těsně před porodem jsme vyholili břicho a ostříhali srst na hřbetě, aby se mamina nepřehřívala. Porod proběhl v klidu, rychle , koťata měla porodní váhu 100 -120g a hodně rychle se přisála k matce. Ve třech týdnech jsme začali přikrmovat napřed Kitty milkem s ředěním podle návodu, po týdnu jsme z jemné rýžové mouky a vody vařili kašičku, do které jsme pak míchali normální dávku Kittymilku. Vznikla hustší tekutina, kterou jsme koťatům podávali injekční stříkačkou.  Brzy si na toto krmení zvykla a ráno i večer stála ve frontě na přikrmování. Koťata ve  4 týdnech vylézají z postýlky a běhají po místnosti pod dohledem obou rodičů. Nebyly s nimi žádné problémy.
 
Otec koťat Osiris se 3x účastnil výstavy, vždy byl nominován, ale pokaždé se vyskytly problémy se srstí. Názory na ošetřování srsti se hodně lišily – někdo doporučuje koupat a pudrovat, někdo je pouze pro šamponování ocasu, zatím nemáme vypracovaný konkrétní postup na přípravu srsti pro výstavu. Pokud jde o koupání, náš kocour nenávidí i kapku vody ve své blízkosti, takže  byl před každým koupáním  uspán. V současné době se pomalu učí přijímat vodu jako normální věc, dokáže vydržet koupání ocasu, což se musí provádět poměrně často.
 
Pokud jde o výživu, krmíme granulemi pro Mainské mývalí kočky, občas pomeleme syrové kuřecí maso a střídáme konzervy s větším podílem masa. I když náš kocour Osiris si velmi často a rád pochutná na té nejlevnější a nejobyčejněší konzervě. Každopádně do krmení přidáváme vitaminy, hlavně Biotin a vitamin E. V období kojení mají oba rodiče velkou chuť na tvaroh, zakysanou smetanu nebo jogurty.
 
Na závěr: Curl je hodně aktivní a upovídané plemeno, vyžadující společnost jiného curla. S ostatními kočkami vychází dobře, ale cítí se opuštěný. Svou nespokojenost dává najevo hodně hlasitě a bez jakékoliv přestávky.  Pokud se curl ocitne ve stresu, začne příst, což chovatele hodně splete, poněvadž se mylně domnívá, že je curl spokojený. Předou skoro neustále ve stresu i v pohodě.  Nebojí se cizích lidí, okamžitě je vítají hlasitým vrněním. Nikdy se nestalo, že by na nás curl zasyčel nebo se ohnal tlapkou. Dá se docela dobře naučit na různé úkony jako panáčkování, aportování, skákání na místo, ovšem vždy to vyžaduje odměnu, která nemusí být k jídlu. U nás stačí když zvířátko povzbudíme hlasem nebo pohlazením. Takže kdo má rád neustálé kočičí komentáře , a neustálé prohánění čehokoliv, a hlavně kdo má dost času se kočičce věnovat, může si curla pořídit. Určitě mu přinese hodně radosti. Pro jeho velkou důvěřivost k čemukoli a pro maximální zvědavost (všech akcí se s nadšením učastní) není vhodné pustit curla do volné přírody. Určitě by zatoužili prohlédnout si kunu nebo psa, případně zlého člověka zblízka a těžce by na svou důvěru doplatili.
 
Závěrem – curl je něžná, přátelská, učenlivá a chytrá kočka, která i přes všechny projevy lásky k člověku zůstává kočkou a není to tzv. „kočkopes“, který bezhlavě poslouchá povely páníčka. Ráda se učí ale jen pokud má náladu ona sama, ne pokud o tom rozhodne majitel.