Orientální kočka

 

 

Orientální kočka patří ke štíhlým, dlouhonohým kočkám, s hlavou trojúhelníkového tvaru, velkýma ušima a smaragdově zelenýma očima. Barvy jsou různé, od klasických jednobarevných, tečkovaných až po želvovinové. V poslední době se objevují kombinace s bílou – černobílá, čokoládověbílá apod.  Orientální kočky s bílou barvou mají modré oči a nazývají se siamské. Jsou typické zbarvením koncových části těla (černé, čokoládové, lila apod.)
 
 
Srst má být hladká , lesklá a krátká.  Ocas musí být dlouhý, štíhlý končící špičkou, a bez zálomků. 
 
Krytí, březost (65 dnů) i porod probíhají většinou bez komplikací, pouze u porodu  kočka vyžaduje přítomnost chovatele. Většinou se do porodu nezasahuje, často je však potřeba postarat se o novorozence, kterého rodící orientálka dost dlouho ignoruje. Je nutné odstranit plodové obaly, odsávačkou odsát plodovou vodu a často kotě probrat k životu mírnou masáží. Jakmile se kotě přisaje, stává se z kočky výborná mamina, která  se o svého potomka pečlivě stará. 
 
Je běžné, že o kotě pečuje i otec, ale nedoporučuji přítomnost otce při porodu. I když by rád pomáhal a zoufale mňouká ve vedlejší místnosti, jeho přítomnost by rušila rodící kočku a mohlo by dojít k zadržení plodu.
 
 
Orientální kočka je hodně upovídaná a umí se ozývat i hodně hlasitě. S člověkem komunikuje velmi ráda, ráda aportuje a občas se stane, že se bez svého majitele zoufale nudí. Je k člověku velmi pozorná, a velmi mu důvěřuje. Ráda se chová, mazlí, a miluje děti. Slyší na jméno, přiběhne nebo se alespoň ozve na zavolání. Je však nutné jí dát najevo, kam až může ve svých zábavách dojít. Na plnění povelů si brzy zvykne a stane se normálním členem rodiny. Rozmazlování z ní však udělá panovačnou a kousající šelmu.